» Przepisy » Przepisy ze szpinakiem » Przepisy na naleśniki ze szpinakiem » Kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i jajkami

Kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i jajkami


1 5 5
2022-08-02
30 minut
bardzo łatwe
Porcje: około 16 kotletów
Kuchnia europejska
Kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i jajkami

Łatwe, tanie i przepyszne kotlety ziemniaczane z gotowanych ziemniaków z dodatkiem świeżych liści szpinaku to danie, które smakuje o każdej porze roku.
Moim zdaniem (oraz może przede wszystkim mojej rodziny) to jeden z najlepszych przepisó na takie delikatne kotleciki, które nie tylko wspaniale smakują, ale też pysznie wyglądają. To wyjątkowo dopracowany przepis, który nie wymaga wielu składników i robi się go tak szybko.

Dlaczego ta receptura jest taka fajna? A dlatego, że:

  • wszystkie czynności masz opisane krok po kroku,
  • dużo porad sprawi, że kotlety udadzą Ci się za każdym razem,
  • to uniwersalny przepis, który możesz modyfikować na wiele sposobów.


Składniki na kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i jajkami

750 g ugotowanych ziemniaków sałatkowych
150 g świeżych liści szpinaku
3 jajka ugotowane na twardo
1 surowe jajko
1 średnia cebula
1 łyżki oleju
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
spora szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

do panierowania:
2/3 szklanki tartej bułki

do smażenia:
około 1/2 szklanki oleju

Przygotowanie dania kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i jajkami

...

  • Ziemniaki przepuść przez praskę lub utłucz tłuczkiem na jednolitą masę.
  • Obraną cebulę pokrój na drobną kosteczkę.
  • Szpinak drobno posiekaj,
  • Ugotowane na twardo jajka posiekaj na drobne kawałki.
  • Na małej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, dodaj cebulę, lekko posól, smaż na średnim ogniu cały czas mieszając, aż się zeszkli.
  • Do miski przełóż utłuczone ziemniaki, dodaj szpinak, surowe jajka, podsmażoną cebulę, oba rodzaje mąki, dopraw gałką, solą i pieprzem.
  • Wyrób na jednolitą masę.
  • Z masy dłońmi zwilżonymi wodą formuj kule wielkości mandarynki, następnie rozpłaszcz je na kotleciki o grubości około 2-3 cm.
  • Panieruj w bułce, strząsając jej nadmiar.
  • Smaż po 2-3 minuty z każdej strony na rozgrzanym oleju. Są bardzo delikatne, więc przewracaj je tylko raz, kiedy smażona strona się zarumieni.
  • Przekładaj na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by pozbyć się nadmiartu tłuszczu.
  • Podawaj z ulubionym sosem (np. pieczarkowym) i soczystą surówką lub sałatą z sosem winegret.


Sprawdzone porady na super pyszne kotlety ziemniaczane z gotowanych ziemniaków:


  • Do przygotowania kotletów najlepsze są ziemniaki sałatkowe, o dużej zwartości skrobi. Kotlety najlepiej "wychodzą" z ziemniaków, które zostały ugotowane poprzedniego dnia i dokładnie zostały odparowane.
  • Możesz też ugotować ziemniaki tego samo dnia, którego chcesz usmaży kotlety, pamiętaj jednak, by z ugotowanych ziemniaków dokładnie odlać wodę i trzymać je potem kilka chwil w garnku na małym ogniu, mocno go potrząsając, by usunąć jak najwięcej wilgoci.
  • Dużo łatwiej jest przeciskać lub tłuc ziemniaki gorące, tuż po ugotowaniu, wtedy trzeba je zostawić do zupełnego wystygnięcia, przed dodaniem pozostałych składników.
  • Dodatek obu rodzajów mąki do masy ziemniaczanej, sprawia, że jest bardziej zwarta, łatwiej ją formować i kotleciki podczas smażenia zachowują swój kształt.
  • Ugotowane na twardo i posiekane jajka, zapewniają daniu odpowiednią ilość białka, świetnie też je urozmaicają.


Kotlety ziemniaczane ze szpinakem są pyszne!

Jak formować i smażyć kotlety z ugotowanych ziemniaków?


Masa ziemniaczana nie będzie się przyklejała do dłoni, jeśli wpierw je zwiliżymy wodą. Tę czynność należy powtarzać po uformowaniu każdego kotleta.
Nabieramy na dłoń masę o wielkości mandarynki, formujemy z niej kulę, następnie delikatnie ściskamy, by uzyskać kotlet o grubości około 2 cm. Grubsze kotlety mogą być bowiem nie dosmażone w środku.

Jaką mąkę dodajemy do kotletów ziemniaczanych?


Proponuję dodać dwa rodzaje mąki. Pszenną - dla lepszej konsystencji masy, jej dodatek sprawia, że kotlety łatwo i szybko się formuje i masa mniej się klei. Zadaniem mąki ziemniaczanej zaś jest poprawa konsystencji usmażonych kotletów, które dzięki mają mają sympatyczną, gładką fakturę. Na 750 g ugotowanych ziemniaków dodajemy po czubatej łyżce każdego rodzaju mąki.

Dlaczego kotlety ziemniaczane się rozpadają?


Powodem rozpadania się kotletów ziemniacznych podczas smażenia jest zbyt rzadka masa. A to jest spowodowane niezbyt dokładnym usunięciem wody z ugotowanych ziemniaków. W takim przypadku do masy należy dodaj tartej bułki, by związała wodę. Po dodaniu tartej bułki do masy ziemniaczanej należy ją dokładnie wymieszać, by bułka wchłonęła całą wilgoć.

Jaki sos do kotletów ziemniaczanych?


Do kotletów ziemniaczanych najczęściej podaje się sos pieczarkowy. Smacznie są też z sosem pomidorowym, pieczeniowym lub z sosem z kiszonych ogórków. W sezonie wspaniale smakują z sosem kurkowym.

Jak urozmaicić kotlety ziemniaczane ze szpinakiem?


Do masy można dodać drobno posiekane zioła: natkę, bazylię, szczypiorek. Jeśli lubisz czosnek, możesz kilka ząbków drobno posiekać i podsmażyć z cebulą i następnie dodać je do masy ziemniaczanej.
Świetnym pomysłem jest też dodanie do masy, przed smażeniem kotletów, kilku łyżek drobno pokrojonego i podsmażonego boczku, słoniny lub szynki, wcześniej pokrojonych na drobną kosteczkę.

Z czym podawać kotlety ziemniaczane?


Klasycznym dodatkiem jest sałatka z pomidorów lub mizeria. Doskonale smakuję też z soczystą surówką ze świeżej kapusty w stylu coleslaw.

Z ziemniaków można przygotować mnóstwo smakowitych potraw!


Lubisz ziemniaki? Bo ja bardzo! Można z nich ugotować mnóstwo pysznych i tanich potraw. Najpopularniejsze są zapiekanki, placki oraz pyzy, knedle i kluski śląskie. Od lat wielu wielkim powodzeniem cieszą się ziemniaki harmonijkowe. Oczywiście nie możemy zapomnieć o zupie ziemniaczanej, szczególnie tej z dodatkiem porów. Ale hitem są tradycyjne placki ziemniaczane według przepisu Babci Reginy!
Bo z ziemniaków to tysiące pyszności można wyczarować!

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.